Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik
20 Mart 2019

Yeni Yönetmelik İle İlgili

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’e ilişkin, “Vatandaşın muhatapları artık bu işi gerçekten meslek edinmiş ve bunu da prosedürle belgelemek zorunda olan yetki belgesine sahip müteahhitler olacak. Konut alıcılarının bu yetki belgesini araması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Yeni yönetmelikle müteahhitlerin yetki belgelerinin A, B, C, D, E, F, G, H ve geçici olmak üzere gruplandırılacağını aktaran Yetgin, müteahhitleri teknik ve mali yeterliliğine göre sınıflara ayıran yeni yönetmeliğin, hem vatandaş hem sektör açısından çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Yetgin, bu yönetmeliğin, müteahhitlik mesleğinin kriterlerinin tanımlanması noktasında çok önemli bir adım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Böylece yönetmelikle beraber sektör; mali, ekonomik, iş bitirme, iş gücü yeterlilikleri açısından belli kriterlere göre düzene girecek ve denetim altına alınacak. Bu yeterlilik noktasında uygun görülen şirketlere veya şahıslara bu yetki belgesinin verileceğini görmek sevindirici.

Y Yönetmeliğin çıkmasıyla elbette işini iyi yapan müteahhitler için herhangi bir sıkıntı olmayacak. Konut alıcısı vatandaş ise oturma ve yatırım amaçlı satın aldığı gayrimenkulleri yapanların belli kriterlere sahip olduğunu ve denetlendiğini, takip edildiğini bilecek. Vatandaşın muhatapları artık bu işi gerçekten meslek edinmiş ve bunu da prosedürle belgelemek zorunda olan yetki belgesine sahip müteahhitler olacak. Konut alıcılarının bu yetki belgesini araması çok önemli. Yetki belgesinin alınmış olması aynı zamanda müteahhidin yönetmelikteki kriterlere göre hangi sınıfta olduğunu gösterecek.”

BENZER HABERLER

  • Ulaşım Adresi

  • Cumhuriyet Mah. Yavuz Selim Bulvarı Özgür Cad. No 4 Baysal Plaza Ortahisar / TRABZON

Türkiye Emlak İletişim Çağrı Merkezi Çağrı Merkezi
Bizi Arayın Bizi Arayın
× How can I help you?