Faizler Düştü! Kirada mı Kalmalı, Konut Kredisi mi Çekmeli ?

Faizler Düştü! Kirada mı Kalmalı, Konut Kredisi mi Çekmeli ?
26 Eylül 2019

Faizler Düştü! Kirada Mı Kalmalı, Konut Kredisi Mi Çekmeli?

konut kredisi

Düşen faiz oranları sonrası vatandaş ev almaya başlarken ev almak mı, kiracı olmak mı daha avantajlı? soruları da yeniden gündeme geldi. Konut kredisi çekerek ev almak mantıklı mı, kredi çekip ev almak yerine kirada kalıp para biriktirmek mi mantıklı? Ev almak mı, kirada oturmak mı avantajlı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları büyük bir hızla düşerken kamu bankaları 0.99 faiz oranı ve 180 ay vade ile kredi vermeye devam ediyor.

Anlaşmalı konut projeleri üzerinden sıfır daire alan kişilere uygulanan konut kredisi faiz oranı ise yüzde 0.79 seviyesine kadar düşüyor.

Bankaların Vadeli Hesap Faiz Oranları Düşmeye Başladı!

Uzun süredir yüksek olan vadeli hesap faiz oranları düşmeye başladı. Yaşanan düşüşün ardından bankada parası olan kişiler de alternatif yatırım yöntemleri ararken ev almaktansa bankaya parasını faize yatırıp faiz getirisi ile kira ödeyen kişiler de ev alma seçeneklerini araştırmaya başladı.

Yine oturmak amacı ile ev almak isteyen ancak yeterli nakit birikimi olmadığı için kredi çekmek isteyen, fakat yüksek olan faiz oranları nedeni ile beklemede kalmaya mecbur bırakılan kişilerde konut alımına yöneldi.

Ev Almak Daha Mantıklı!

Posta Gazetesi tarafından yapılan habere göre kiracı olmaktansa ev almak çok daha mantıklı! 100 bin lira birikmiş parası olan bir kişinin 2 bin lira kira ödediği varsayılarak yapılan karşılaştırmada 300 bin liralık ev almak isteyen kişinin birikmişini peşinat olarak verdikten sonra 10 yıllık kredi kullanması durumunda 200 bin liralık kredi için aylık 2 bin 855 lira taksit ödeyeceği hesaplandı.

Yani kira ile kredi taksitleri arasındaki fark oldukça düştü. 10 yıllık konut kredisi geri ödeme toplamı 342 bin 667 TL olarak hesaplanırken 10 senelik kira ödemesi tutarı ise yıllık yüzde 10 oranında zam olsa dahi (TÜİK Eylül 2019 kira artış oranı yüzde 19,62 olarak açıklanmıştı) toplamda 330 bin lira kira ödemesi yapacaksınız.  Yani kira ödemek yerine ev satın alırsanız 10 sene boyunca kira ödemek yerine konut kredisi taksiti ödediğiniz için ev sahibi olma fırsatı yakalayacaksınız.

Önemli olan kişinin aylık ödeme tutarını yani konut kredisi taksit tutarını kendi bütçesine göre belirleyebilmesi.

Diğer haberlerimizi görmek isterseniz tıklayınız. 

Bu haberin kaynağını görmek için lütfen tıklayınız. 

BENZER HABERLER

  • Ulaşım Adresi

  • Cumhuriyet Mah. Yavuz Selim Bulvarı Özgür Cad. No 4 Baysal Plaza Ortahisar / TRABZON

Türkiye Emlak İletişim Çağrı Merkezi Çağrı Merkezi
Bizi Arayın Bizi Arayın
× How can I help you?