İlk ‘endüstri bölgesi’ Trabzon’a kurulacak

İlk ‘endüstri bölgesi’ Trabzon’a kurulacak
01 Ağustos 2017

Ülke genelinde “Üretim Reform Paketi” kapsamında taşınacak sanayi sitelerinin sayısı Afyonkarahisar ile birlikte 11 şehre yükseldi. Bu kapsamda ilk ‘Endüstri Bölgesi’nin temelleri ise Trabzon’da atılacak.

Türkiye genelinde ‘Üretim Reform Paketi’ için çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Çalışmalar, pek çok sanayi sitesinin yer değişikliğini gündeme getirdi. Üretim Reform Paketi kapsamında 11 sanayi sitesinin taşınması işlemleri için geri sayım devam ediyor. Afyonkarahisar ile birlikte 11 şehirde paket kapsamında çalışmalara başlandı.

Bakanlık tarafından düğmeye basılmasıyla birlikte ilk çalışmalardan biri Trabzon’da başlatılacak. Ayrıca, kurulması planlanan 5 yeni endüstri bölgesinin ilkinin temelleri Trabzon’da atılacak.

Konu ile ilgili resmi açıklamayı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yaptı. Sanayi sitelerinin yalnızca fiziksel bir taşınma olmadığına vurgu yapan Bakan Özlü, “Bunun aynı zamanda bir teknolojik dönüşüm olduğunu ve verimliliğin artmasına katkı sunacak. Ülkenin 5 ayrı yerinde kurulması planlanan endüstri bölgelerine Trabzon’dan başlanacak. Endüstri bölgelerinin Trabzon, Ceyhan, Kuzey Ege’de Çandarlı, Batı Karadeniz’de Filyos ve Karasu’da kurulması planlanıyor. Taşınacak sanayi siteleri arasında, Isparta, Kastamonu, Düzce, Malatya, Elazığ, Rize, Sivas, Bursa, Tokat ve Afyonkarahisar’da bulunan 11 sanayi sitesi bulunuyor” dedi.

Gündemdeki bir diğer konu olan yeni zeytin yasası için de zeytincilerle masaya oturduklarını belirten Bakan Özlü konuyla ilgili şunları söyledi; “Zeytincilerle bir çalışma yapıp getirmeleri konusunda anlaştık. Çalışıp bir taslak metin getireceklerini söylediler, şimdi zeytincilerden gelecek görüşü bekliyoruz. Bir çalışma yapıp getireceklerdir.”

5 İLDE TEKNİK KOLEJ KURULACAK

Ayrıca 5 ilde de teknik kolej kurmak Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını belirten Bakan Özlü, “Okulların müfredatları özel olacak ve OSB’lerce yönetilecek” dedi.

BENZER HABERLER

  • Ulaşım Adresi

  • Cumhuriyet Mah. Yavuz Selim Bulvarı Özgür Cad. No 4 Baysal Plaza Ortahisar / TRABZON

Türkiye Emlak İletişim Çağrı Merkezi Çağrı Merkezi
Bizi Arayın Bizi Arayın
× How can I help you?